Wodzisław Śląski obchodził stulecie włączenia Śląska do Polski
Sto lat temu przyłączono Górny Śląsk do polskich granic. Cały region świętuje tę rocznicę, więc nic dziwnego, że i dla Wodzisławia Śląskiego jest ona taka ważna. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, w których wzięli udział mieszkańcy.
Przebieg obchodów
Cykl wydarzeń rozpoczął się mszą w Kościele Wniebowzięcia NMP o godzinie 15.00. Godzinę później ruszono pod Pomnik Powstańców Śląskich, aby złożyć tam kwiaty. Następnie miał miejsce uroczysty przemarsz jubileuszowy, w którym wzięły udział grupy rekonstrukcyjne. Przeszły one przez „Bramę Wolności”. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych mogliśmy zobaczyć osoby przebrane między innymi za powstańców śląskich. Sądząc po frekwencji i reakcjach uczestników, było naprawdę nieźle.
O 17.15 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, a po niej artystyczna.
Część artystyczna
W części artystycznej mieliśmy okazję wysłuchać zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia”, który specjalizuje się w tańcu ludowym pochodzącym z różnych terenów nie tylko Polski, ale i całego świata. Zespół ten ma na swoim koncie reprezentowanie Polski na festiwalach międzynarodowych w takich państwach jak Niemcy, Włochy, Węgry, Czarnogóra czy Bułgaria. O godzinie 18 występowały zespoły wokale pochodzące z regionu wodzisławsko-rybnickiego. Były to Olzanki, Pielgrzymowanie i grupa Koher.
O 19.00 rozpoczął się występ zespołu ROSZAK SHOW. To grupa muzyków, tworzących muzykę pop i rock w stylu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ich oryginalność polega na tym, że swoje utwory przekładają na „ślonko godkę”. Brzmi to naprawdę ciekawie i rzeczywiście warto choć raz wybrać się na koncert tego zespołu.
4 lipca 1922
4 lipca 1922 roku w ziemi wodzisławskiej pojawiło się Wojsko Polskie. 2 Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich dowodził wtedy Józef Młodecki, który dotarł tam przez Jastrzębie, Mszanę oraz Wilchwy z Pawłowic. Tamtego dnia Wodzisław razem z okolicą stał się oficjalnie częścią Polski. Był to moment bardzo ważny dla historii regionu a w tej uroczystej chwili wzięły wtedy udział 15 000 mieszkańców.