Wodzisław Śląski obchodził stulecie włączenia Śląska do Polski

Wodzisław Śląski obchodził stulecie włączenia Śląska do Polski

Sto lat temu przyłączono Górny Śląsk do polskich granic. Cały region świętuje tę rocznicę, więc nic dziwnego, że i dla Wodzisławia Śląskiego jest ona taka ważna. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, w których wzięli udział mieszkańcy.

Przebieg obchodów

Cykl wydarzeń rozpoczął się mszą w Kościele Wniebowzięcia NMP o godzinie 15.00. Godzinę później ruszono pod Pomnik Powstańców Śląskich, aby złożyć tam kwiaty. Następnie miał miejsce uroczysty przemarsz jubileuszowy, w którym wzięły udział grupy rekonstrukcyjne. Przeszły one przez „Bramę Wolności”. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych mogliśmy zobaczyć osoby przebrane między innymi za powstańców śląskich. Sądząc po frekwencji i reakcjach uczestników, było naprawdę nieźle.

O 17.15 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, a po niej artystyczna.

Część artystyczna

W części artystycznej mieliśmy okazję wysłuchać zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia”, który specjalizuje się w tańcu ludowym pochodzącym z różnych terenów nie tylko Polski, ale i całego świata. Zespół ten ma na swoim koncie reprezentowanie Polski na festiwalach międzynarodowych w takich państwach jak Niemcy, Włochy, Węgry, Czarnogóra czy Bułgaria. O godzinie 18 występowały zespoły wokale pochodzące z regionu wodzisławsko-rybnickiego. Były to Olzanki, Pielgrzymowanie i grupa Koher.

O 19.00 rozpoczął się występ zespołu ROSZAK SHOW. To grupa muzyków, tworzących muzykę pop i rock w stylu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ich oryginalność polega na tym, że swoje utwory przekładają na „ślonko godkę”. Brzmi to naprawdę ciekawie i rzeczywiście warto choć raz wybrać się na koncert tego zespołu.

4 lipca 1922

4 lipca 1922 roku w ziemi wodzisławskiej pojawiło się Wojsko Polskie. 2 Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich dowodził wtedy Józef Młodecki, który dotarł tam przez Jastrzębie, Mszanę oraz Wilchwy z Pawłowic. Tamtego dnia Wodzisław razem z okolicą stał się oficjalnie częścią Polski. Był to moment bardzo ważny dla historii regionu a w tej uroczystej chwili wzięły wtedy udział 15 000 mieszkańców.