Jak stworzyć trawnik na piasku lub nieużytku?

Jak stworzyć trawnik na piasku lub nieużytku?

Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie zajmował się wysiewem trawy i pielęgnowaniem trawnika, zajęcie to wydawać mu się może bardzo łatwe. Jak się jednak okazuje, trawnik nawet na idealnej nawierzchni może sprawiać wiele problemów. Jeśli jednak będzie się go wysiewało na nietypowym podłożu, czyli np. piasku lub nieużytku, w takiej sytuacji może się to wręcz stać niewykonalne. Z tego też powodu nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy często, zamiast walczyć z prawdziwą trawą, decydują się na założenie trawnika ze sztucznej. Co powinno się o tym wiedzieć?

Dlaczego założenie trawnika na piasku lub nieużytku bywa problemem?

Od czego warto zacząć poznawanie sztucznej trawy ogrodowej i jej najważniejszych zalety? W pierwszej kolejności dokładnie należy zrozumieć to, z jakiego powodu naturalna trawa wymaga tak dobrze dobranego podłoża, a piasek i nieużytki to niezbyt dobre miejsca na jej wysiewanie.
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz trawnik jest naprawdę bardzo delikatny. Żeby można się było cieszyć gęstą i piękną trawą, przede wszystkim musi ona mieć do rośnięcia odpowiednie podłoże. Problemem na piasku będzie jej ukorzenienie się. Piasek jest zwyczajnie niestabilny i trawa na nim nie wyrośnie. Nieużytki to z kolei miejsce, na którym rośnie dzika roślinność, a podłoże nie jest odpowiednio ukształtowane. Przystosowanie tego miejsca pod trawnik pochłonie ogromne koszta.

Czym charakteryzuje się sztuczna trawa ogrodowa?

Jak więc widać, prawdziwa trawa wymaga naprawdę dobrych warunków do tego, aby się przyjąć i zacząć rosnąć. Podłoże musi być względnie płaskie, wolne od chwastów, a także musi być zwarte, aby trawa mogła się zakorzenić. Jak to natomiast wygląda w przypadku sztucznej trawy?
Sztuczna trawa z rolki to produkt, który do złudzenia przypomina prawdziwą trawę. Ma dokładnie ten sam kolor, tak samo wygląda, a nawet w dotyku często bywa do złudzenia podobny. Możliwe jest to dzięki najnowocześniejszym technologiom produkcji, które znacznie rozwinęły się w ciągu ostatnich lat.
Czym się jednak taka trawa charakteryzuje? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że nie jest ona prawdziwa, więc nie trzeba o nią w żaden sposób dbać. Takiej trawy się nie podlewa, nie chroni przed słońcem czy też nie nawozi się jej oraz oczywiście nie kosi. Powoduje to, że możliwe jest uzyskanie znacznej oszczędności czasu i pieniędzy.

Czy sztuczna trawa może być położona na trudnym terenie?

Jaka jest zdecydowanie najważniejsza zaleta sztucznej trawy? Rzecz jasna niezaprzeczalną korzyścią jest to, że takiej trawy się nie sieje i nie czeka się, aż ona wyrośnie, lecz rozwija się ją z gotowej rolki i od razu można cieszyć się idealnym trawnikiem.
Powstaje więc pytanie, czy taką trawę można wykorzystać na nietypowych i trudnym terenie, takim jak nieużytki czy też piasek. Jak się okazuje, zdecydowanie tak, ponieważ trawa ta nie potrzebuje kontaktu z ziemią, nie musi się w niej zakorzeniać czy też walczyć z chwastami o zasoby. Jest to więc idealna propozycja dla kogoś, kto chce mieć piękny trawnik, a nie ma odpowiednich warunków do wysiania prawdziwego.