Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego niezadowoleni organizacją Oktoberfestu

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego niezadowoleni organizacją Oktoberfestu

Pojawiły się małe kontrowersje wokół zorganizowania Oktoberfestu w Wodzisławiu Śląsków. Chodzi o częściowe sfinansowanie go ze środków publicznych. Wydaje się, że nie ma w tym nic nowego. W końcu wiele takich festiwali i wydarzeń dostaje środki z budżetu. Na czym więc polega różnica? Otóż niektórym nie podoba się, że tematyka tego festiwalu krąży wokół alkoholu. Uznano więc Oktoberfest za promowanie „pijaństwa”. Właśnie takiego słowa użyli mieszkańcy, którzy zdecydowali się wyrazić dezaprobatę.

Czy „pijaństwo” to nie za mocne określenie?

Podczas sporu o organizację Oktoberfestu padło słowo pijaństwo. To bardzo piętnujące określenie i nie do końca adekwatne do każdej sytuacji. Przecież w takich festiwalach biorą udział nie tylko osoby, które chcą się upić. Przyciągają one bardzo wielu miłośników tego napoju, którzy mają dużą wiedzę na temat procesu warzenia oraz smaków. Nazwanie pasjonatów „pijakami” byłoby bardzo krzywdzące.

Chodzi jednak o coś innego. O promowanie. Przeciwnicy są zdania, że organizowanie festiwalu poświęconego piwu jest promowaniem jego spożycia. Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, że ktoś kto na co dzień mało pije piwa, zobaczy jak dobra atmosfera panuje podczas wydarzenia. To może go zachęcić do tego, aby sobie jednak po piwo sięgnąć i przypomnieć sobie, jak to było kiedyś. To jest oczywiście tylko gdybanie, ale jak najbardziej uzasadnione. Kojarzenie alkoholu z czymś przyjemnym może niewłaściwie reagować na bodźce i prowadzić do kłopotów.

Tradycja Oktoberfestu

Oktoberfest to najsłynniejsze święto piwa na całym świecie. Mimo to dzisiaj nie trzeba jechać do Bawarii, aby wziąć w nim udział. W wielu krajach organizuje się lokalne wersje, które są równie atrakcyjne ta oryginalne. Osoby prowadzące festiwal ubrane są tradycyjne bawarskie stroje, które najczęściej kojarzą nam się z niemieckim piwem. Wszędzie wokół beczki i kufle. Jeśli więc nie mamy w planach wyjazdu do Niemiec, to możemy wziąć udział w takim lokalnym Oktoberfeście i najprawdopodobniej wyjdziemy zadowolenie.

Przeczytaj też o zeszłorocznym Oktoberfeście w Energylandii!