Do Wodzisławia wracają obostrzenia, obowiązkowe maski na ulicach

Do Wodzisławia wracają obostrzenia, obowiązkowe maski na ulicach

W ostatnim czasie w kraju odnotowano ogromne wzrosty zakażenia koronawirusem. Nie da się ukryć, że w niektórych rejonach są one znacznie większe niż w pozostałych częściach kraju. W związku z tym władze poczyniły nowe ustalenia dotyczące sposobu wprowadzania obostrzeń.

Zostało wytypowanych 19 powiatów, których liczby zakażonych powodują szczególne zmartwienie. W tych powiatach odnotowuje się największe wzrosty zakażeń, a co za tym idzie, to właśnie tam zostaną wprowadzone dwa rodzaje obostrzeń.

Wszystkie powiaty otrzymały oznaczenia kolorystyczne: zielone, żółte i czerwone. Kategoria czerwona przyznawana jest, wtedy gdy liczba zachorowań w danym miejscu jest duża a wzrost szybki.

W powiatach o oznaczaniu kolorem czerwonym mieszkańcy będą mieli obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, czyli na ulicach, w parkach, czy podczas spaceru po mieście itp. Dodatkowo w tych miejscach zakazane będą imprezy masowe, a liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50 osób.

W powiatach, które zostaną oznaczone kolorem żółtym, konieczne będzie rejestracja uroczystości takich, jak wesele a liczba gości nie będzie mogła przekroczyć 100 osób. W powiatach żółtych maseczki w przestrzeni publicznej nie są konieczne.

W powiatach oznaczonych kolorem zielonym obostrzenia pozostają bez zmian, w tych miejscach obowiązywać będą aktualnie panujące zasady.

Powiat wodzisławski otrzymał czerwone oznaczenie, w tej samej sytuacji znalazły się powiat ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, Nowy Sącz, Ruda Śląska oraz Rybnik.

Jak będą wyglądać wszystkie obostrzenia prowadzone do powiatów oznaczonych kolorem czerwonym? Przede wszystkim będzie to obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale również zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych takich jak wernisaże, koncerty, czy pokazy kinowe lub teatralne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W tych powiatach zamknięte będą siłownie, kina, wesołe miasteczka, teatry parki rozrywki oraz inne tego rodzaju przybytki. Organizacja wydarzeń sportowych odbywa bez udziału publiczności. Jednak nie tylko wydarzenia komercyjne zostają objęte obostrzeniami, również na uroczystości rodzinne zostały nałożone restrykcje, które mówią o tym, że może uczestniczyć w nich do 50 osób. W kościołach może znajdować się jedna osoba na 4 m kw. Bez zmian pozostają lokale gastronomiczne, baseny aquaparki, a także sklepy i galerie handlowe.

Żółte oznaczenie otrzymały powiaty wieruszowski, jarosławski, przemyski, kępiński, cieszyński, pińczowski, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Przemyśl oraz Żory.

Nowe zasady wchodzą w życie od soboty 8 sierpnia, a informacje na temat czerwonych powiatów mają być aktualizowane dwa razy w tygodniu.

Na jakiej podstawie przydzielane są oznaczenia kolorystyczne dla powiatów? Powiaty czerwone to takie gdzie wskaźnik przyrostu chorych na koronawirusa przekroczy 12 na 10000 mieszkańców w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Powiaty oznaczone na żółto te, w których jest od 6 do 12 przypadków na 10 000 mieszkańców.