Wodzisław Śląski nie radzi sobie ze smogiem

Wodzisław Śląski nie radzi sobie ze smogiem

Smog w Wodzisławiu Śląskim nadal straszy

Smog stał się jednym z poważniejszych zagrożeń w ostatnich latach. Poważne zanieczyszczenie środowiska powodują, że ludzie mają problemy z oddychaniem, a rośliny nie mogą rosnąć tak, jak powinny. Okazuje się, że Wodzisław Śląski to jedno z tych miast, gdzie tego smogu jest najwięcej. Mogłoby się wydawać, że jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest bujna roślinność. Okazuje się jednak, że w planach jest kolejna wycinka. Chodzi o to, aby na miejscu tych drzew zbudować miejsca parkingowe. Może to być dobra wiadomość dla kierowców, ale na pewno nie jest to dobra wiadomość dla środowiska i jego obrońców.

Wycinka drzew na ul. Tysiąclecia

Miejscem, w którym ma powstać nowy parking jest ul. Tysiąclecia. Już od jakiegoś czasu można było zauważyć, że parkowanie tam jest utrudnione. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, aby dokonać małego remontu. Jak już kiedyś słusznie zauważył Picasso, aby coś stworzyć, najpierw trzeba coś zniszczyć. W tym wypadku poświęcić się muszą drzewa. Choć może określenie „poświęcić się” jest tutaj na wyrost, ponieważ same tej decyzji nie mogły podjąć. Takie decyzje należą oczywiście do rady miasta, a sprzeciwianie się im bądź aprobowanie należy już do mieszkańców. Czy wycinka drzew na ul. Tysiąclecia napotka czynny opór? Znamy już takie sytuacje, gdzie ludzie bronili drzew swoimi własnymi ciałami. Może dojść do tego, że taka akcja pojawi się i tutaj.

Zanieczyszczenia powietrza na terenie Wodzisławia Śląskiego

Mieszkańcy miasta mogą z czystym sumieniem potwierdzić, że walka z zanieczyszczonym powietrzem stała się już normą. Smog, bo o niego chodzi, jest bardzo mocno odczuwalny a także widoczny. Oczywiście znajdą się przeciwnicy, którzy powiedzą, że żadnego smogu nie ma. Będą uzasadniać to w ten sposób, że ten widok jest jedynie mgłą. I tak naprawdę wiele się tu nie pomylą, bo smog jest właśnie połączeniem dymu i mgły. Stąd angielskie słówko smog od smoke (dym) i fog (mgła). Jeśli miasto nie podejmie żadnych akcji przeciwko smogowi, może się to skończyć naprawdę źle.