Konkurs na najlepszą pisankę – Wodzisław

Konkurs na najlepszą pisankę – Wodzisław

Konkurs na najładniejszą pisankę

Konkurs na najładniejszą pisankę nie jest pewnie szczególnie oryginalnym pomysłem. Nie oznacza to, że nie warto wziąć w nim udziału. Pisanki to jedne z ikon świąt wielkanocnych, które z tymi świętami nam się najbardziej kojarzą. W ubiegłym roku również zorganizowano taki konkurs w Wodzisławiu, więc dlaczego nie zorganizować go ponownie? Właśnie rusza nowa edycja, która ma potrwać do Wielkanocy.

Na czym polega konkurs?

Głównym wymogiem jest to, aby osoba, biorąca udział w konkursie, mieszkała w Wodzisławiu Śląskim. Mogą brać w nim udział osoby niepełnoletnie, ale ważna jest tutaj zgoda rodziców. Jeśli chodzi o samo wykonanie pisanek, to wybór techniki jest dowolny. Ważne jest jednak, aby wykonać pracę własnoręcznie.

Skoro jest to konkurs wodzisławski, to ważne są też barwy miasta. Tak więc każda pisanka musi zawierać minimum jedną z jego barw, czyli szary, czerwony lub granatowy. Podczas dołączania do konkursu ważna jest też przynależność do jednej z kategorii. Osobno będą oceniane dzieci do 10 roku życia, a osobno młodzież między 11 a 18 rokiem. Nie jest to konkurs jedynie dla dzieci, więc osoby dorosłe też mają swoją własną kategorię. Czwartą kategorią jest praca zbiorowa, do której zachęca się całe rodziny lub grupy osób.

Termin i sposób dostarczenia prac

Na wysłanie prac konkursowych mamy czas do 25 marca. Musimy naszą pracę sfotografować (maksymalnie 3 zdjęcia) i wysłać je razem z podpisanym przez nas oświadczeniem na [email protected]. Temat maila ma być napisany według schematu: imię i nazwisko, kategoria, numer telefonu. Istnieją dwie wersje oświadczenia, jedno dla osoby pełnoletniej, biorącej udział w konkursie, a drugie dla rodziców młodego uczestnika.

Skąd się wzięły pisanki?

Wszyscy wiemy, jak wyglądają pisanki i wszyscy kojarzymy je z Wielkanocą. A skąd się one w ogóle wzięły i jakie są najstarsze znane przypadki ich użycia? Jajko samo w sobie już w starożytności było symbolem m.in. początku świata. Mogło też oznaczać ożywiającą się przyrodę w okresie wiosennym. Nic więc dziwnego, że chętnie przyjęli ten zwyczaj chrześcijanie. Zmartwychwstanie Jezusa również oznacza ożywienie i początek czegoś.

Najstarsze pisanki pochodząc z Asyrii, a datujemy je na więcej niż 5000 lat. Innymi miejscami, gdzie pojawiały się one w starożytności były Chiny, Rzym, Persja czy Egipt. Możemy przypuszczać, że jaja dawniej składano bogom w ofierze lubo przynoszona na groby. Możliwe, że starożytni wierzyli, że jajka można wykorzystać w celach magicznych.

Kiedy Wielkanoc w 2021?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a w tym roku przypada w dzień 4 kwietnia. Wtedy chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Oczywiście przygotowania do tego dnia zaczynają się dużo wcześniej. 1 kwietnia wypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. W ten dzień odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej.

2 kwietnia będziemy obchodzić Wielki Piątek. Dzień ten jest pamiątką po śmierci Chrystusa na krzyżu. Również z tego względu jest to jedyny dzień w roku, gdy w kościołach nie odprawia się mszy. W końcu msza jest pamiątką po ostatniej wieczerzy, w której Chrystus zasiadał ze swoimi uczniami. Dzień po ostatniej wieczerzy Jezus odbył mękę, a następnie zmarł na krzyżu. Dlatego w ten dzień katolicy nie odprawiają tej właśnie wieczerzy.

Wielka Sobota to dzień, w którym przychodzimy do kościoła z koszyczkiem. Wtedy następuje błogosławienie pokarmów (nazywane potocznie święceniem, choć tak naprawdę żywność się błogosławi). Jest to dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa i to właśnie w Wielką Sobotę wieczorem odbywa się najbardziej uroczysta msza święta w całym roku liturgicznym. Po tej sobotniej mszy oficjalnie rozpoczyna się Wielka Niedziela i radujemy się ze zmartwychwstania.