Bliźniak genetyczny poszukiwany – pani Ola w potrzebie

Bliźniak genetyczny poszukiwany – pani Ola w potrzebie

Bliźniak genetyczny poszukiwany

Bliźniak genetyczny dla pani Aleksandry poszukiwany. Pani Aleksandra Wolski z Radlina (42 l.) potrzebuje wsparcia. Zachorowała ona na poważny przypadek białaczki limfoblastycznej, który całkowicie zmienił jej życie. Sama przyznaje, że swoje życie dzieli na dwa okresy. Na okres sprzed zachorowania i ten po zachorowaniu. Życie pani Aleksandry da się jeszcze uratować, ale potrzebny jest materiał genetyczny kompatybilny z genami pacjentki.

Pani Ola jest wspaniałą mamą i żoną. Żyje wspólnie z mężem Grzegorzem oraz dziećmi Klaudią i Igorem. Niestety na drodze do szczęścia całej rodziny stanęła choroba, która zagraża życiu. Dzieci boją się, że stracą mamę, co dla pana Grzegorza oznaczałoby utratę kochanej żony. Na szczęście w obecnych czasach medycyna działa cuda i takie choroby również da się wyleczyć. Potrzebny jest do tego dawca szpiku, choć nie może to być przypadkowy dawca. Potrzebny jest tzw. bliźniak genetyczny, a przypominamy, że nie może być to też osoba spokrewniona.

Sytuacja pani Oli jest jeszcze trudniejsza ze względu na pandemię COVID-19. Gdyby nie problemy z wydolnością służby zdrowia, otrzymałaby diagnozę dużo wcześniej. Przez to, że procedury trwały tak długo, dzisiaj ważna jest każda sekunda. Nie jest to jedyny przypadek, gdy z powodu niewydolności służby zdrowia osoby, cierpiące na inne choroby niż covid-19, mają problem z uzyskaniem potrzebnej pomocy medycznej.

Co to jest bliźniak genetyczny?

Wbrew swojej nazwie nie chodzi tu wcale osobę, która urodziła się w tym samym czasie. Nie chodzi o też o nikogo z rodziny. Bliźniakiem genetycznym nazywamy kogoś, kto ma takie same antygeny zgodności tkankowej jak my. W takiej sytuacji jedna z osób może zostać dawcą szpiku dla drugiej. Każdy z nas może zostać dawcą szpiku, choć nigdy nie mamy pewności, że uda się znaleźć naszego bliźniaka. Może się okazać, że nasz szpik będzie czekał na swojego odbiorcę przez długie lata. Mimo to warto pomagać, więc zachęcamy każdego do oddania szpiku.

Warto pomagać – jak pomóc chorej osobie?

Oczywiście bycie dawcą szpiku to nie jedyny sposób, w jaki możemy pomóc komuś choremu. Bardzo wartościowym jest również krwiodawstwo. Niewielka ilość naszej krwi może nie raz uratować komuś życie, więc warto o tym pomyśleć. Są też oczywiście pewne zasady i kryteria, które musimy spełnić. Niestety może się okazać, że nie kwalifikujemy się do oddania krwi z różnych przyczyn medycznych. Nie jest to w żadnym wypadku dyskryminacja. Chodzi po prostu o to, aby mieć pewność, że krew, którą dostanie osoba w potrzebie będzie zdrowa. Wszystkie środki bezpieczeństwa podejmuje się przede wszystkim z myślą o pacjentach, których życie jest cenniejsze od złota.