Akcja „Przygarnij Futrzaka” w Wodzisławiu Śląskim

Akcja „Przygarnij Futrzaka” w Wodzisławiu Śląskim

Akcja „Przygarnij futrzaka” w Wodzisławiu Śląskim

Akcja „Przygarnij futrzaka” jest możliwa dzięki schronisku dla zwierząt z Wodzisławia Śląskiego. Inicjatorzy akcji będę prezentować po pięć zwierząt co tydzień. Zwierzaki te szukają nowych właścicieli.

Dlaczego warto adoptować psa lub kota? Zwierzęta, które są przystosowane do życia z człowiekiem, mają problemy z poradzeniem sobie same. O ile koty (tzw. dachowce) bardzo często radzą sobie całkiem nieźle, tak z psem może już być trudniej. Porzucony pies nie będzie potrafił znaleźć sobie pożywienia w odpowiedni sposób. Jego instynkty w dużej mierze zanikły ze względu na wiele lat udomowienia. Dlatego właśnie taki pies potrzebuje właściciela, który dobrze o niego zadba. Jeśli czujemy się na siłach, aby wziąć za niego odpowiedzialność, to nie ma się nawet co wahać. Po to powstała akcja „Przygarnij futrzaka”, aby taką adopcję ułatwić.

Posiadanie zwierzęcia jest też dobre dla człowieka i jego psychiki. Zwierzęta pomagają nam często przetrwać trudne chwili, np. rozstania z bliskimi osobami. Oczywiście, zwierzę nigdy nie powinno zastąpić nam kontaktu z drugim człowiekiem, ale jego obecność ma jednak działanie terapeutyczne. Dobrze jest więc mieć przy sobie towarzyszącego nam zwierzaka. W przypadku osób młodszych opieka nad psem jest bardzo dobra szkołą odpowiedzialności, co kiedyś może się przełożyć na zdolność do opieki nad rodziną.

Schronisko w Wodzisławiu Śląskim

W  schronisku w Wodzisławiu Śląskim każdego roku znajduje się około 150 kotów i 200 psów. W tym momencie potrzeba są darowizny rzeczowe takie jak sucha karma czy słowa. Koty potrzebują również żwirku. Wszystkich młodych i energicznych ludzi zachęcamy do wzięcia udziału w wolontariacie. Wolontariusz musi mieć skończone minimum 15 lat.

Jak wyglądają procedury, które przeprowadza schronisko przed przygarnięciem zwierzaka? Konieczne jest przeprowadzanie wywiadu a także wizyta w lokalu, w którym zwierzę zamieszka. Jest to niezbędne, żeby mieć pewność, że nowe warunki danego psa i kota będą zadowalające. Wiele jest osób, które trzymają zwierzęta w złych warunkach. Przez to zwierzęta te się męczą, co owocuje w okropnych konsekwencjach zdrowotnych. Może to być na przykład zbyt mały metraż, w którym pies albo kot się męczy. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku dużych zwierząt. Niektóre większe psy potrzebują dużej przestrzeni i trzymanie ich małym pomieszczeniu jest dla nich dużą krzywdę.

Każde zwierzę jest odrobaczone, zaszczepione i zaczipowane. Wszystkie te zabiegi pokrywają inicjatorzy akcji, a nowy właściciel nie pokrywa żadnych kosztów. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy dane zwierzę potrzebuje sterylizacji. Wtedy odbywa się ona na koszt nowego właściciela.

Jeśli są państwo zainteresowani akcji, to więcej informacji można znaleźć na oficjalnym facebookowym profilu schroniska.

Pies Kajtek

Pierwszym futrzakiem, który potrzebuje nowego domu jest kajtek. Ten czarny piesek ma bardzo mięciutkie futerko i jest prawdziwą duszą towarzystwa.

Pies Ewald

Pies Ewald jest dużym zwierzakiem, który potrzebuje dużo przestrzeni i dużo ruchu. Bardzo lubi kontakt z ludźmi i już czeka na znalezienie nowym ludzkich przyjaciół. Uwielbia spacery.

Pies Zebiusz

Zebiusz wygląda, jakby cały czas nosił garnitur. Pomimo czarnego umaszczenie, po środku tułowia ma biały pasek, który wygląda jak krawat. Bardzo chętnie będzie towarzyszył nowemu właścicielowi wszędzie tam, gdzie trzeba zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Kotka Emilka

Emilka to jedyny kot na tej liście. Uwielbia biegać za wędką i zabawkami. Znakomicie obala stereotyp kota jako nietowarzyskiego ponuraka. Bardzo chętnie spędza czas z ludźmi i zawsze jest chętna na pieszczoty. Emilka jest wysterylizowana, ale czeka ją jeszcze szczepienie.

Pies Dyzio

Dyzio to młodziutki pies, który trafił do schroniska miesiąc temu. Bardzo lubi zabawy i spacery, o czym mogą zaświadczyć wolontariusze schroniska.