Odpady na ulicach. Jak sobie poradzono z tym problemem?

Odpady na ulicach. Jak sobie poradzono z tym problemem?

Odpady na ulicach. Jak sobie poradzono z tym problemem?

Odpady na ulicach. Jak sobie poradzono z tym problemem? Wczoraj przeprowadzono zbiórkę odpadów komunalnych w Wodzisławiu Śląskim. Wśród nich znalazły się także odpady wielkogabarytowe. Odpady te należało zostawić przy rynku, co mogło być zaskoczeniem dla osób niewtajemniczonych. Wyobraźmy sobie, że nieświadomi niczego idziemy rynkiem i widzimy co chwila śmieci. Wyglądało to, jakby ludzie zapomnieli do czego służy kosz na śmieci i zostawiali odpady po prostu przy ulicy. Mogło by to nas cofnąć do zamierzchłych czasów. Tak przecież działo się w miastach w średniowieczu. Większość odpadów wyrzucało się po prostu przez okno. Po co się przemęczać?

Odpady na ulicach? A może gdzie indziej?

Niestety w czasach dzisiejszych również znajdzie się sporo ludzi, którym segregować śmieci się nie chce. Są też tacy, co będą próbować uniknąć opłat za wywóz. Niektórzy dopuszczają się nawet takiego zachowania, jak wyrzucanie śmieci do rzeki albo do lasu. Jest to na szczęście mały procent ludzi, ale wciąż się to zdarza. Śmieci wśród krzaków to jeden z bardzo nieprzyjemnych widoków, jakie możemy spotkać podczas spacerku po lesie. Czasem jednak na podstawie śmieci da się zlokalizować takiego urwisa. Zwłaszcza, jeśli w śmieciach są jakieś dokumenty np. paragony ze sklepu.

Problemem jest nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale też negatywny wpływ na ekosystem. W śmieciach mogą być resztki jedzenia, które przyciągnął zwierzęta. Dokarmianie zwierząt z dodatkowego źródła (nawet nieświadomie) ma bardzo zły w skutkach wpływ na ekosystem, który tak naprawdę reguluje się sam. Czasem jednak potrzebna jest ingerencja człowieka, jeśli inne jego działania zaburzyły działanie środowiska. Wtedy może być konieczna jego korekta.

Dlaczego należy segregować śmieci?

Dlaczego należy segregować śmieci i dbać o czystość? Pamiętajmy, że wszyscy żyjemy w jednym społeczeństwie. Oznacza to, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za stan miejsc, w których żyjemy. Jeśli będziemy to ignorować, to w końcu nasze miasta. wioski i inne tereny zamienimy w jeden wielki śmietnik. Pamiętajmy też o recyklingu. Dlatego właśnie plastik i tworzywa sztuczne wrzuca się do osobnego śmietnika. Z niektórych tworzyw jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie nowe rzeczy, które przydadzą się w następnych latach. Czym innym jeszcze są odpady biodegradowalne. Są to po prostu różne odpady organiczne, takie jakie resztki jedzenia. Do tego dochodzą obierki itp.

Każdy chce żyć w czystym i uporządkowanym środowisku, dlatego dbajmy wspólnie o to, aby takie było. Nie wyrzucajmy papierków byle gdzie, a worki ze śmieciami wrzucajmy tam, gdzie ich miejsce. Nie wahajmy się też uczyć o tym dzieci, które wkrótce dorosną, aby żyć w tym społeczeństwie samodzielnie.