Najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim
Najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim przyciągają osoby z wielu różnych grup społecznych. Znajdą się wśród nich studenci, rodziny z dziećmi czy samotni turyści, którzy chcą zobaczyć coś nowego. Wśród najciekawszych obiektów warto wyróżnić słynną basztę rycerską, pałac, kamienice na rynku czy zabytkowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeśli już mówimy o budynkach o znaczeniu historycznych, to zajmują one bardzo ważne miejsce na liście zabytków województwa śląskiego. Dorównują nawet najsłynniejszym atrakcjom w Katowicach czy Częstochowie. Co warto zwiedzić w Wodzisławiu Śląskim, skoro już orientujemy się, jakie atrakcje się z nim znajdują? Choć chciałoby się odpowiedzieć „wszystko”, to oczywistym jest, że nie każdy ma czas na takie długie wycieczki. Dlatego właśnie prezentujemy listę tego, co warto zobaczyć w Wodzisławiu Śląskim oraz proponujemy kilka pomysłów na to, jak zorganizować sobie wycieczkę. No to jak? Gotowi na zwiedzanie Wodzisławia?
Najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim wśród osób głodnych wiedzy
Gdzie powinniśmy się udać, jeśli chcemy poszerzyć naszą wiedzę i horyzonty kulturalne? Ktoś powie, że do biblioteki, ale są też miejsca, gdzie możemy coś przeżyć na własnej skórze. Na przykład domy kultury i centra edukacyjne, które pozwolą nam wziąć udział w warsztatach. Interesuje nas modelarstwo albo innego rodzaju rękodzieło? A może chcemy na podobne zajęcia zapisać nasze dzieci? Warsztaty w Wodzisławiu Śląskim cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem i osoby w nich uczestniczące są zazwyczaj zadowolone. A i tak można odnieść wrażenie, że nie każdy o tym wie i nadal inicjatywy te potrzebują nieco więcej promocji. Dlatego bardzo chętnie przedstawimy kilka propozycji dotyczących tego, co robić w Wodzisławiu Śląskim, jeśli zależy nam na poszerzeniu horyzontów. Są to bardzo delikatne tematy, dlatego należy się kierować przede wszystkim swoim gustem i wyczuciem. Nie ma sensu niepotrzebnie się zarażać, jeśli coś akurat nie podpasuje.
Wodzisławskie Centrum Kultury czyli edukacyjne atrakcje w Wodzisławiu Śląskim
Jeśli jesteśmy fanami teatru i zastanawiamy się, gdzie w Wodzisławiu Śląskim obejrzeć spektakl, to jedną z odpowiedzi jest Wodzisławskie Centrum Kultury. Choć ośrodek ten nie ma swojej nazwie słowa „teatr”, to znajduje się w nim prawdziwa scena, na której występują aktorzy. Na tych deskach wystawiono już wiele sztuk, które zachwyciły zarówno koneserów, jak i amatorów.
To jednak nie wszystko. W tym domu kultury organizuje się także pokazy filmowe i nie jest to zwykłe kino w stylu popularnych sieciówek. Każdy wie, że jest kino w Wodzisławiu Śląskim i to nie jedno, ale nie każde kino oferuje specjalne pokazy. Jeśli jesteśmy koneserami prawdziwej sztuki filmowej, to WCK jest miejscem dla nas. Najpierw jednak powinniśmy się zapoznać z repertuarem i samemu zdecydować, co się pokrywa z naszym gustem. Polecamy to miejsce zarówno mieszkańcom miasta, jak i przyjezdnym, którzy dopiero je poznają. To może być dobry początek do odkrywania Wodzisławia.
Atrakcje w województwie śląskim: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć muzeum. To właśnie muzea są strażnicami kultury danego regionu lub miasta. To one opowiadają nam o czasach zamierzchłych, co ma niezwykłą wartość edukacyjną. Pod warunkiem oczywiste, że prowadzi się je w odpowiedni sposób. Nawet najciekawsze tematy mogą nam zbrzydnąć, jeśli ktoś przedstawia je w zupełnie nieciekawy sposób. W tym wypadku jednak nie musimy się tym przejmować, bo wodzisławskie muzeum nie należy do tych nudnych.
W muzeum znajdziemy trzy działy: Archeologii, Historii i Kultury Regionu. Ten pierwszy zawiera eksponaty odnoszące się do prehistorii oraz czasów, które znamy jedyne z pojedynczych wzmianek i odkryć. Polecamy zajrzeć do tego działu zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiamy się, co robić w Wodzisławiu Śląskim z dziećmi. Archeologia bardzo rozpala wyobraźnie najmłodszych, bo pozwala i rozmyślać o czymś, czego ani oni, ani ich rodzice nie są w stanie doświadczyć w rzeczywistości.
Wodzisławskie zabytki czyli najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim dla miłośników historii
Przejdźmy teraz to czegoś, co jest jednym z najważniejszych powodów zwiedzania miast. Chodzi oczywiście o zabytki. Dlaczego tak bardzo je kochamy? Może dlatego, że pozwalają nam one na fantazjowanie o czasach minionych? Czasami chcemy uciec przed przytłaczającą nas rzeczywistością, co prowadzi do zagłębiania się w świat marzeń albo właśnie w historii. To z tego powodu chłopcy marzą o byciu rycerzami i toczeniu walk, a dziewczynki o byciu księżniczką w balowej sukni. Czy te myśli przemijają, gdy zaczynamy dorastać? Jak widać nie, bo nadal ciągnie nas do motywów historycznych. Z ogromną chęcią zwiedzamy zamki, pałace czy różnego rodzaju ruiny. Pozwala nam się to też wyrwać z codziennego dnia. Na co dzień chcemy, aby wszystko było idealnie. Aby sklepy oferowały nam wszystko, czego potrzebujemy. Aby w pracy szło nam jak najlepiej. A także aby infrastruktura miejska ułatwiała nam życie zamiast je utrudniać. Zabytki zaś w ogóle nie są od tego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Żeby wyjaśnić, dlaczego Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych zabytków Śląska, musimy cofnąć się do wieku trzynastego. Źródła historyczne podają, że to właśnie wtedy powstał tutaj kościół parafialny, chociaż wtedy wyglądał zupełnie inaczej. Oryginalna budowla niestety nie przetrwała do dzisiaj, ale to nic. Dalsza historia jest bardzo bogata i pokazuje, jak wiele może się zmieniać na przełomie lat. Zbudowano go zaraz przy Rynku, bo taka była dawniej zasada budowania kościołów parafialnych czyli inaczej kościołów farnych. Dlatego niech nie zdziwi nas, że w innych miastach kościoły znajdujące się w pobliżu rynku również nazywane są farnymi. Wiemy, że w początkowych czasach istnienia parafii zaraz przy kościele znajdował się cmentarz. Przełomowym rokiem dla kościoła był 1528, bowiem wtedy wybudowano w jego miejscy nową świątynie. Wiemy, że charakteryzowała się barokowym hełmem oraz wysoką wieżą.
Kolejne przebudowy kościoła, czyli co o historii architektury sakralnej powiedzą nam zabytki na Śląsku
Jak już wspomnieliśmy, kościół był przebudowywany, a obecny jego wygląd sięga roku 1909. To właśnie wtedy rozpoczęto budowle świątyni, której udało się wytrzymać próbę czasu, ale to nie znaczy, że nie doznała żadnych skaz. Nie zapominajmy, że jeszcze w tym samym 50-leciu świat doświadczył dwóch wielkich wojen, a wiemy z historii, że kościoły bardzo na nich cierpiały. Ale nie uprzedzajmy faktów, bo jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej świątynia prosperowała. Między innymi bardzo radosnym rokiem był 1911, kiedy to dokonano uroczystej konsekracji. Przeprowadził ją ks. prałat Frank. W świątyni pojawiły się spiżowe dzwony, które niestety później ukradli niemieccy okupanci. Rok 1912 zaś był dla kościoła rokiem zakupienia nowych 27-rejestrowych organów, na których naziści już swoich rak nie położyli i przetrwały do chwili obecnej. Największych uszkodzeń kościół doznał w trakcie drugiej wojny światowej podczas bombardowania. Na szczęście udało się go odremontować.
Zamek w Wodzisławiu Śląskim czyli coś, co warto zwiedzić w województwie śląskim
Pałac Dietrichsteinów tak jak i inne zamki na Śląsku, zaskakuje nas swoją kunsztowną architekturą. Zbudowana w stylu klasycystycznym konstrukcja znajduje się przy ulicy Wilhelma Kubisza 2. Zaprojektował ją Anton Grimm, a budowę rozpoczęto w 1742 roku. Ciekawe, czy już wtedy pierwszy właściciele spodziewali się, że będzie ona należeć do najciekawszych atrakcji województwa śląskiego. Biorąc pod uwagę, że takiego województwa wtedy w ogóle nie było, to najprawdopodobniej nie.
Baszta Rycerska kontra inne zabytki w Wodzisławiu Śląskim
Baszta Rycerska czy Wieża Romantyczna? Zabytki w Wodzisławiu Śląskim mają to do siebie, że mają czasami po kilka nazw i trudno zdecydować się, co bardziej pasuje. Żadna z tych nazw jednak nie jest niepoprawna, bo baszta też jest rodzajem wiedzy. A tym razem mamy do czynienia z basztą, którą zaprojektowano w XIX wieku w stylu neogotyckim. Inwestorem był Edward Brauns, który swego czasu był właścicielem miasta. Niestety po jego śmierci brakowało osób, które zadbałyby o konserwację baszty i zaczęła ona stopniowo popadać w ruinie. W końcu doszło do całkowitej jej dewastacji. Trochę jednak to trwało, bo miało to miejsce dopiero w 2004 roku. A skoro baszta uległa zniszczeniu, to dlaczego w ogóle o niej wspominamy? Bo szczęśliwie się stało, że w końcu miasto wzięło się za jej renowację. I tak oto w 2021 roku mieszkańcy znów mogli odwiedzać to urocze miejsce.
Baszta rycerska to coś, co warto zwiedzić w Wodzisławiu Śląskim, choć nazwa jej lokalizacji stawia znak zapytania
Baszta rycerska znajduje się w lesie zwanym Grodziskiem. Na pierwszy rzut oka nazwa ta z niczym szczególnym się nie kojarzy, ale kryje się za nią niezwykle ciekawa wiedza historyczna. Otóż chodzi o to, że w miejscu tym znajdował się dawniej gród. Oczywiście istniał on jeszcze w czasach, kiedy nie było zdjęć ani filmów, więc nie mamy bezpośrednich dowodów wizualnych. Mamy jednak zapisy historyczne oraz wykopaliska archeologiczne, które sugerują nam, że faktycznie takie miejsce tu istniało. A czym w ogóle były grody? Były to ufortyfikowane osady, w których znajdowała się siedziby władcy. Istniały one jeszcze w czasach zanim Polska przyjęła chrzest. Grody takie wznosili jeszcze Prasłowianie, a dzisiaj możemy dowiadywać się o tym nieco z wykopalisk i źródeł historycznych. Jest to z pewnością dowód na to, że najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim są także niezwykłym źródłem wiedzy o czasach minionych.
Najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim dla studentów?
Wodzisław Śląski może nie ma swojego własnego uniwersytetu z prawdziwego zdarzenia, ale za to znajduje się w nim filia Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji. A wiemy przecież, że studenci są bardzo specyficzną grupą społeczną, która ma swoje własne sposoby spędzania czasu. Niektóre z nich bardzo różnią się od innych grup, dlatego są miejsca, które w sposób szczególny upatrzyli sobie studenci. Czym w zasadzie różnią się oni od innych mieszkańców Wodzisławia? Zwróćmy uwagę na fakt, że większość z tych osób stanowi pewnego rodzaju ogniwo pośrednie między dziećmi a dorosłymi. Oznacza to, że wciąż finansują ich rodzice, ale jednak żyją sami i sami o siebie dbają. A skoro mają pełną swobodę przy stałym napływie gotówki, to trudno się dziwić, że tak wiele czasu i pieniędzy poświęcają na rozrywkę. Statystycznie rzecz biorąc, mają oni większe potrzeby towarzyskie od przeciętnego człowieka. Zastanówmy się więc, jakie są najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim dla studentów.
Rynek na Starym mieście
Ach, rynek! To miejsce ma tak wiele uroku, że trudno powiedzieć, co w nim jest najważniejsze. Wspominamy o rynku jako o atrakcji dla studentów, ale to nie prawda, że jest on zarezerwowany dla nich. Ale skupmy się jednak na żakach. Co ich przyciąga do wodzisławskiego rynku? Na pewno jednym z głównych atutów jest liczba pubów i barów, w których można napić się zimnego piwa po zdaniu sesji. Albo przed sesją. Albo w trakcie. W zasadzie to student nie potrzebuje konkretnej okazji, by wyjść na piwo. Może to stereotypowe myślenie, ale nawet student-abstynent potrzebuje trochę relaksu i wyjścia ze znajomymi. Tak się składa, że podczas szukania pomysłów na wspólne studenckie wyjście, w końcu trafia się na rynek.
Kamienice na rynku to kolejne zabytki w Wodzisławiu Śląskim
Ale skoro rynek jest dobrym miejscem dla wszystkich, to co można robić tam oprócz wyjścia z kumplami? Podziwiać. Naprawdę urok tego miejsca powinien powalić każdego, kto ceni sobie zabytkową architekturę. Kamienice zdobiące rynek pozwalają cieszyć się jego staromiejską atmosferą. Na powyższej fotografii (źrodło: wikicommons) widzimy geometryczną płytę rynku, której krawędzi wyznacza rządek malowniczych kamienic. Oczywiście na przestrzeni lat ulegały one wielu zniszczeniom, więc dzisiaj są w dużej mierze odnowione. Znajdą się osoby, które powiedzą, że odnawianie zabytków mija się z celem, bo wtedy przestają być… no właśnie – zabytkowe. Czasem jednak jest to jedyny sposób, aby przybliżyć turystom, jak te budynki mogły wyglądać w czasach swojej świetności. Ma to przede wszystkim wiedzę edukacyjną, bo doświadczenia wzrokowe zawsze bardziej zapadają nam do pamięci, niż czytanie linijki po linijce w książkach historycznych. Nawet ci, dla których historia jest pasją, powinni to potwierdzić.
Najpopularniejsze miejsca w Wodzisławiu Śląskim na piknik
Czy piknik to przestarzałe zajęcie? Ktoś powie, że tak, bo komu by się chciało siedzieć na kocu i być narażonym na atak kleszczy. Mamy przecież Netflixa i możemy usiąść wygodnie na kanapie. A jednak ludzie wciąż chcą wiedzieć, gdzie w Wodzisławiu Śląskim wybrać się na piknik, bo mają dojść nudnego siedzenia w domu. Można to właśnie świeże powietrze sprawia, że nie chcą się dusić wewnątrz czterech ścian. Okazuje się jednak, że taka pozorna fobia jest czymś dobrym. To jeden z wielu dowodów na to, że presja czasami jest przydatna. Dzięki tej mocnej niechęci do siedzenia w domu na wiosnę czy w lecie sprawia, że mamy więcej motywacji do odwiedzania ciekawych miejsc oraz ciekawego spędzania czasu. Nie trzeba też chyba wspominać, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wybranie się na piknik jest więc jednoznaczną odpowiedzią na pytanie, co robić w Wodzisławiu Śląskim w ładną pogodę. Chyba nie chcemy przegapić słonecznych dni?
Park Zamkowy
Nazwa parku już sama w sobie sugeruje nam, gdzie się on znajduje. Owszem, są to tereny słynnego wodzisławskiego pałacu. Czym się one różnie od reszty miasta? Nie zobaczymy tutaj bloków ani kamienic. Za to zobaczymy jedno z najbardziej zabytkowych miejsc w tej części województwa. Jeśli więc zdecydujemy się odpocząć w tej części parku, to możemy wyobrazić sobie, że cofnęliśmy się w czasie o wiele, wiele lat. Pozwoli nam to zastanowić się, jak mogły żyć osoby w czasach, gdy jeszcze miejski zgiełk nie nakładał na nas presji bycia w ciągłej pogoni. Czyż nie brzmi to prawdziwie romantyczna idea? Skoro tak, to może jest to właśnie odpowiednie miejsce na randkę? Wiele osób z Wodzisławiu właśnie tutaj oświadczyło się swoim drugim połówką. Może to dobra alternatywa dla sztampowego oświadczenia się w restauracji? Poza tym, nie musi to być miejsce koniecznie na oświadczyny. Zwykła randka chłopaka i dziewczyny też może się tutaj odbyć. Najlepiej jednak zdążyć przed zachodem słońca z uwagi na komary.