Wodzisław Śląski sprzedaje węgiel mieszkańcom

Wodzisław Śląski sprzedaje węgiel mieszkańcom

Władze Wodzisławia Śląskiego zdają sobie sprawę, jak trudna jest obecna sytuacja na rynku energetycznym. Z tego powodu podjęto decyzję o wzięciu udziału w akcji sprzedawania opału mieszańcom. To co wyróżnia Wodzisław od innych samorządów jest to, że zgłaszanie zapotrzebowania nie jest wymagane.

Nie trzeba być ekonomistą, żeby zdawać sobie sprawę, jak wygląda sytuacja. Ceny węgla poszły wysoko w górę razem z cenami gazu. Dotyka to nie tylko osób fizycznych, ale także przedsiębiorstw. Jedną z najbardziej poszkodowanych branż jest oczywiście gastronomia. Restauratorzy obawiają się, że będą musieli pozamykać swoje lokale lub pozwalniać część personelu.

Jak oszczędzać energię?

Ze względu na ograniczoną ilość węgla i rosnące ceny energii, musimy w tym roku dużo bardziej oszczędzać niż do tej pory. Pamiętajmy więc o kilku zasadach, aby dobrze móc żyć oszczędnie.

Zwracajmy uwagę na to, jak posługujemy się urządzeniami elektronicznymi i elektrycznymi. Wyciągajmy więc ładowarkę z kontaktu, jeśli aktualnie nie jest do niej przypięty telefon. Staramy się też, aby wyłączać urządzenia, gdy przestajemy z nich korzystać. Jeśli zakończyliśmy pracę na komputerze i idziemy się zająć czymś innym, to nie zostawiajmy go włączonego.

Dbajmy o to, aby światło nie świeciło się we wszystkich pomieszczeniach domu. Gdy wychodzimy z pokoju gaśmy je. Oczywiście czasami warto zostawić sobie światło, jeśli zamierzamy wieczorem przechodzić z jednego miejsca w drugie, aby się nie przewrócić. Nie ma jednak sensu permanentnego oświetlania wnętrza całego domu lub mieszkania.

Jak wyglądają prognozy?

Co dokładnie ma się zmienić w najbliższym czasie, jak chodzi o węgiel? Między innymi cena węgla kamiennego spadnie. PGE zdecydowało, że od 1 listopada będzie on tańszy. Odbiorcą tańszego węgla będą firmy, samorządy i jednostki pożytku publicznego. Obniżka może wynieść nawet 10%.

A jak wygląda kwestia ogrzewania naszych domów i mieszkań? Tutaj niestety nie widać zbyt wielu pozytywnych informacji, choć rząd i samorządy wychodzą z inicjatywami. Między innymi pojawiły się akcje odsprzedawania części opału mieszkańcom. Do akcji tej dołączył właśnie niedawno Wodzisław Śląski.