Welostrada w Katowicach. Budowa w przyszłym roku

Welostrada w Katowicach. Budowa w przyszłym roku

Welostrada w Katowicach. Budowa w przyszłym roku

Welostrada to po prostu taka autostrada dla rowerów. Są to pewien szlak, po którym mogą komfortowo i sprawnie poruszać się rowerzyści. Chyba większość cyklistów przyzna, że w polskich miastach brakuje takich miejsce. Jazda na rowerze jest wszak bardzo przyjemną i dobrą dla zdrowia formą spędzania wolnego czasu. Problem pojawia się, kiedy nie ma gdzie jeździć. Gdy brakuje ścieżek, to rowerzyści są zmuszeni jeździć albo po chodniku, albo po ulicy. Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, gdyż w pierwszym przypadku rowerzysta może stwarzać zagrożenie dla pieszego, a w drugim sam jest zagrożony.

– Pod koniec 2020 roku mieliśmy w Katowicach blisko 180 km tras, w tym roku powstanie ponad 13 km kolejnych, a docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum – podaje prezydent Katowic Marcin Krupa

Gdzie powstanie autostrada rowerowa?

Katowicki Park Leśny, Centrum Przesiadkowe Brynów oraz Giszowiec to miejsca, które mają wkrótce się połączyć. Jednym z odcinków tego połączenia ma być welostrada, a jej planowana długość to 4,2 km. Nie jest to jakiś bardzo długi odcinek, który mógłby posłużyć wielogodzinnym przejażdżkom, ale jest jest wystarczający, aby skutecznie ułatwić komunikację między tymi konkretnymi szczęściami miasta. Docenią na pewno rowerzyści, którzy zawsze mają problem ze znalezieniem odpowiednich ścieżek rowerowych.

Jak się okazuje województwo śląskie  stara się wspierać rowerzystów. Nie jest to jedyna taka inwestycja w tym regionie. Nie tak dawno temu nowe ścieżki rowerowe powstały w Czeladzi, a także poszczególne miasta zainwestowały w rowery miejskie. Dzięki takim inwestycjom dużo osób chętnie wsiada na rower i pracuje nad swoją kondycją. Dla wielu może też być to dobra okazja, żeby zrezygnować z jazdy samochodem, która generuje duże zanieczyszczenia powietrza. Można więc się spodziewać, że inwestycje te się zwrócą.

Wiosna i lato: idealny pory na rower

W ciepłych okresach roku przejażdżki rowerowe są wręcz wskazane. Gdy tylko zaczyna świecić słońce, a wiatr jest lekki i ciepły, aż chce się wyjść na zewnątrz i zaznać trochę świeżego powietrza. Jedni w tym celu idą grać w piłkę albo popływać na basenie, a inni wsiadają na rower i zaliczają kilometry. Czasem jest to utrudnione ze względu na brak dobrych tras. Tym bardziej więc powinniśmy doceniać inwestycje, mające na celu ułatwienie życia rowerzystom.