Nowiny Wodzisławskie i Muzeum w Wodzisławiu Śląskim prezentują najnowszą książkę Piotra Hojki o początkach miasta

Nowiny Wodzisławskie i Muzeum w Wodzisławiu Śląskim prezentują najnowszą książkę Piotra Hojki o początkach miasta

Na listę wydarzeń kulturalnych, które warto uwzględnić w swoim kalendarzu, dołącza prezentacja najświeższej publikacji autorstwa Piotra Hojki. Książka zatytułowana „O początkach Wodzisławia Śląskiego” została wydana dzięki współpracy autora z Wydawnictwem Nowiny. Prezentacji tej fascynującej lektury towarzyszyć ma spotkanie organizowane przez Nowiny Wodzisławskie oraz Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Prowadzący badania nad historią miasta Piotr Hojka dokonał niebywałego odkrycia – z XVIII-wiecznego dokumentu, napisanego własnoręcznie po łacinie, dowiedział się o istnieniu miasta i klasztoru w Wodzisławiu Śląskim. Ten zaskakujący znalezisko, które wpadło w jego ręce w 2017 roku, skierowało go na zupełnie nowy tor badań. Tekst zawierał wiele informacji, które wymagały dalszej analizy i interpretacji. Na podstawie tych ustaleń powstał artykuł, który z czasem rozrósł się do rozmiarów książki. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej z niecierpliwością czeka na prezentację tego dzieła.

Dzień 30 listopada o godzinie 17:00 to termin spotkania, które odbędzie się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, mieszczącym się w Pałacu Dietrichsteinów przy ulicy Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 2. Będzie można posłuchać opowieści historyka o dawnych czasach miasta oraz dowiedzieć się o jego najnowszych odkryciach i teoriach.

Podczas spotkania zostaną również poruszone kwestie dotyczące daty powstania Wodzisławia Śląskiego. Czy potwierdzeniem jest rok 1257, czy też istnieją dowody na to, że niektóre części miasta są starsze? Te i inne pytania znajdą odpowiedź podczas promocji najnowszej publikacji Piotra Hojki.