Czy osiedle Batory będzie rozbudowane? Pojawił się spór

Czy osiedle Batory będzie rozbudowane? Pojawił się spór

Osiedle Batory i jego rozbudowa. Na czym polega problem?

Osiedle Batory już od dawna jest tematem dyskusji w lokalnej polityce. Perspektywy jego rozbudowy pojawiły się ponad dwadzieścia lat temu, ale próby kończyły się różnie. Tym razem, gdy plan już jest gotowy, pojawia się sprzeciw mieszkańców.

Osiedle Batory w Wodzisławiu Śląskim

Miasto chciało rozbudować osiedle Batory, a dwie inne dzielnice stanęły im na drodze. Teraz włodarze miasta muszą najpierw się rozmówić ze swoimi oponentami, nim podejmą ostateczną decyzję.

Rozbudowa osiedla Batory nie będzie możliwa bez konsultacji z mieszkańcami. Mogą być oni dumni z siebie, bo udało im się postawić na swoim. Chodzi o dzielnice Trzy Wzgórza i Jedłownik-Szyb. Przed rozpoczęciem rozbudowy władze odbędą szczegółowe rozmowy na temat planowanych prac.

Mieszkańcy się buntują

Temat rozbudowy osiedla Batory wywołał małe zamieszanie wśród mieszkańców miasta. Chodzi o wybudowanie nowych mieszkań komunalnych, co z założenia mogłoby się wydawać słuszne. A jednak ze strony przeciwników pojawia się kilka poważnych argumentów.

Nie ma się co dziwić, że wodzisławianie poczuli się zignorowani. W końcu podjęto bez ich udziału decyzję dotyczące ich życia. Między innymi chodzi o miejsce, w którym mają się rozpocząć prace.

Władze miasta zdecydowały, że dobrym miejscem na zbudowanie ok. 50 mieszkań będzie osiedle Batory. Konkretnie rzecz biorąc chodzi o teren znajdujący się w pobliżu tej dzielnicy, ale będzie ma zostać z nią połączony. Nie jest to tak naprawdę żaden nowy wymysł, bo myśli na temat rozbudowy pojawiały w latach dziewięćdziesiątych.

Zero miejsca dla roślinności

Problemem jest między innymi pozbawienie zieleni mieszkańców. W końcu tereny w okolicach osiedla Batory już wcześniej przeznaczono na Park Rozrywki z perspektywami dalszej jego rozbudowy. Możemy sobie wyobrazić, że bloki sąsiadujące z parkiem rozrywki będą narażone na całkowity brak zieleni. Każda rozbudowa parku będzie wymagała zlikwidowania lokalnej roślinności. Sprawi to, że mieszkańcy będą mieli dużo mniej przyjemną okolicę. Również sam park będzie mniej atrakcyjny dla turystów, jeżeli wokół niego będą stać bloki.