Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami oficjalnie w 13ŚBOT
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami oficjalnie w 13ŚBOT
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami od teraz oficjalne należy do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niedawno odbył się program szkoleniowy, który objął psy, ale też takie osoby jak planiści i nawigatorzy. Nie od dziś wiadomo, że psy są bardzo cenne podczas poszukiwań. Dlatego właśnie postanowiono, że 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej również będzie mogła skorzystać z pomocą takich dzielnych czworonogów. Oficjalne wejście tej grupy w struktury 13ŚBOT miało miejsce 1 lipca. Skąd ta data? Otóż jest to oficjalny „Dzień Psa”, a więc nie mogło być lepszej okazji, aby wyróżnić takiego czworonożnego zucha.
– Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań – wyjaśnia koordynatorka GPR K9 WOT Monika Krasińska
Psy pracujące w grupie poszukiwawczo-ratowniczej
Określenie „psy pracujące” nie jest tutaj żadnym sarkazmem. Zadania, których podejmują się te zwierzaki są naprawdę poważne i można z czystym sumieniem nazwać je ciężką pracą. Za jej wykonanie otrzymują również odpowiednie nagrody, więc nie ma co mówić o wyzysku.
– To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup – dodaje Monika Krasińska-Ligejka
13ŚBOT i psy
Na ten moment 13ŚBOT służbę pełnią trzy psy o imionach Ares, Byczek oraz Carbon. Przeszły one specjalne szkolenie oraz otrzymały odpowiednie certyfikaty. Nie każdy może pochwalić się takim dokumentem, więc trzeba przyznać, że pieski dokonały prawdziwego osiągnięcia. Wkrótce egzamin przejdą kolejne zwierzęta, które dołączą do grupy, jeśli tylko otrzymają pozytywny wynik. Nabór na przewodników z psami cały czas trwa, a zgłoszenie można wysłać na adres e-mail: [email protected].
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Jak zostać przewodnikiem?
Jeśli czujemy się na siłach, to możemy dołączyć do WOT-u razem z naszym psem. Waruni, jakie taki pies musi spełniać, są dwa. Pierwszy jest oczywisty, czyli po prostu jego właściciel musi być żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Drugi już jest nieco trudniejszy do spełnienia, gdyż chodzi o zdanie egzaminu. Pies musi przejść co najmniej egzamin klasy „0” według rozporządzenia MSWiA w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.