Depresja wśród seniorów – problem bagatelizowany. Jak go rozpoznać i skutecznie przeciwdziałać?
Alarmujące statystyki opublikowane przez Fundację „Twarze depresji” wskazują, że aż jedna trzecia osób starszych boryka się z zaburzeniami nastroju sugerującymi obecność depresji. Czynniki takie jak brak wsparcia od najbliższych, izolacja społeczna, lekceważenie symptomów oraz niewystarczająca edukacja w zakresie zdrowia psychicznego sprzyjają nasilaniu się problemu. W ramach cyklu wydarzeń pod tytułem „Spotkania pełne mocy”, które odbywają się w Pałacu Dietrichsteinów pod auspicjami Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, zaplanowano spotkanie z psychiatrą dr Anetą Kupczak. Specjalistka pomoże zrozumieć uczestnikom zgromadzenia problematykę depresji dotyczącą osób starszych.
W naszym kraju populacja seniorów, którzy ukończyli 60 lat, liczy prawie 10 milionów osób. W tej grupie wiekowej depresja stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych. Niepokojące jest to, że diagnoza depresji często jest stawiana z opóźnieniem, gdyż objawy choroby są błędnie przypisywane naturalnemu procesowi starzenia się. Bezsenność, problem z koncentracją, utrata pamięci, spowolnienie ruchowe czy brak apetytu – to wszystko często jest odbierane jako nieodłączny element starzenia. Szczególnie powinniśmy być jednak czujni, gdy zauważamy u siebie lub u bliskich osób długotrwałe obniżenie nastroju, brak zdolności do odczuwania przyjemności, apatię, poczucie pustki, utratę energii, a nawet myśli samobójcze. Seniorzy nierzadko unikają prośby o pomoc, nie zdając sobie sprawy, że depresja jak każda inna choroba może być skutecznie leczona.
Na nasuwające się pytania dotyczące rozpoznawania depresji u bliskich osób oraz radzenia sobie z nią odpowie specjalna gość spotkania w ramach cyklu „Spotkania pełne mocy” – psychiatra dr Aneta Kupczak. Lekarka specjalizująca się w zdrowiu psychicznym, związana z Centrum Zdrowia Psychicznego Al-Med z Wodzisławia Śląskiego, podzieli się cennymi wskazówkami i radami.