Zaskroniec przestraszył gospodarzy posesji w Połomi

Zaskroniec przestraszył gospodarzy posesji w Połomi

Zaskroniec przestraszył gospodarzy posesji w Połomi

Zaskroniec to całkowicie niegroźny wąż, który od 1995 r. znajduje się na liście chronionych gatunków. Nie każdy jedak musi znać się dokładnie na gatunkach zwierząt i widok jakiegokolwiek węża na swojej posesji może wzbudzać niepokój. Przekonali się o tym właściciele jednego z domów w Połomi, których odwiedził właśnie taki gad. Na miejsce wezwano straż pożarną, która złapała niechcianego gościa i przetransportowała go w bezpieczne miejsce.

– 17 czerwca po godz. 13.00 wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca ul. Centralnej, który w piwnicy swojego domu znalazł węża. Zadysponowani na miejsce strażacy OSP Połomia schwytali nieproszonego gościa – podaje oficjalny profil facebookowy gminy.

Co zrobić, gdy spotkamy zaskrońca?

Co zrobić, jeśli we własnym ogrodzie lub podczas spaceru natkniemy się na zaskrońca? Spotkanie takie nie jest aż tak nieprawdopodobne, jakby mogło się wydawać. Jest to jeden ze stałych elementów polskiej fauny, więc jego widok wcale nie musi nas dziwić.

Pamiętajmy, że zaskrońcowi nie wolno robić żadnej krzywdy ze względu na jego status. Nie można go zatem ani zabijać, ani ogłuszać. Sposobem jest po prostu zejście mu z drogi i nie zaczepianie go. Jeśli jednak jest to nasz własny ogród, możemy sprobować go przegnać. Przydatne może być tupanie, gdyż węże bardzo dobrze wyczuwają drgania podłoża. Jest więc duża szansa, że podejmie środki prewencyjne i grzecznie odpełza. Inną opcją jest po prostu wzięcie przygładu z bohaterów tego tekstu i zadzwonienie po pomoc. Najlepiej zadzwonić na straż pożarną albo miejską. Można też spróbować się kontaktować z jakąś organizacją przyrodniczą, jeśli taką znama.