Odszedł od nas Ireneusz Serwotka – sprawca największych triumfów zespołu piłkarskiego Odra Wodzisław Śląski

Odszedł od nas Ireneusz Serwotka – sprawca największych triumfów zespołu piłkarskiego Odra Wodzisław Śląski

Prekursor największych triumfów w historii Odra Wodzisław Śląski, Ireneusz Serwotka, zmarł w wieku 62 lat. Jego postać jest niewątpliwie uznawana za jedną z najważniejszych dla tego małego, liczącego niecałe 50 tysięcy mieszkańców, miasta.

Na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku (1993-2010), odpowiadał za prowadzenie klubu jako prezes. To dzięki jego odpowiedzialnym i przemyślanym decyzjom, Odra osiągnęła pierwszy od czasu powstania klubu awans do Ekstraklasy, co miało miejsce w sezonie 1995/1996.

W tamtym okresie nikt nie przypuszczał, że „Odrzanie” w kolejnym sezonie rywalizacji będą mogli powalczyć o więcej niż tylko utrzymanie. Jak się jednak okazało, w roli nowicjusza ligi, znaleźli się na podium, tuż za nieosiągalnymi dla innych drużynami Legią Warszawa i Widzewem Łódź.

Dodatkowo, dzięki ich staraniom, dotarli aż do półfinału Pucharu Polski. Nagromadzone przez lata osiągnięcia pozwoliły zespołowi marzyć o grze w europejskich pucharach.

Latem 1997 roku Odra miała okazję wziąć udział w kwalifikacjach do Pucharu UEFA (dzisiaj znanej jako Liga Europy), niestety odpadła w drugiej rundzie, przegrywając z rosyjskim Rotor Wołgograd. Warto jednak zauważyć, iż drużyna trzykrotnie rywalizowała również w ramach nieistniejącego już Pucharu Intertoto.