Bule. Wodzisław Śląski organizuje turniej

Bule. Wodzisław Śląski organizuje turniej

Bule. Wodzisław Śląski organizuje mistrzostwa

Bule. Wodzisław Śląski organizuje turniej w tej grze towarzyskiej, który odbędzie się w parku „Trzy Wzgórza” w najbliższą sobotę. Zapisy trwają do 29.07.2021 r.

Szczegóły Wydarzenia

Bule to mało popularna gra towarzyska, ale ma wielu swoich zwolenników. Jeśli ktoś z wodzisławian jeszcze w nią nie grał, o wkrótce będzie miał okazję. Odbędą się bowiem mistrzostwa, w których będzie mogła wziąć każda osoba powyżej siódmego roku życia. Rozgrywka będzie się toczyć parami, a więc zawodnicy będą grać w dublecie. W całym turnieju weźmie udział tylko 16 dubletów, a zatem proponujemy zapisywać się, zanim będzie za późno.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 31 lipca 2021 r. o godzinie 14.00. Wszyscy zawodnicy oraz osoby, które chcą się przyjrzeć, są zaproszone do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, w którym rozgrywki będą się toczyć. Wydarzenie organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum. Przed zapisaniem się do rozgrywek, warto zapoznać się z regulaminem.

Jak się zapisać na turniej?

Aby zapisać się na turniej, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracja będzie otwarta do 29 lipca 2021 roku lub do momentu, kiedy zbierze się komplet 16 dubletów. W formularzu należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia i miejscowość zawodników. Opcjonalnie można podać nazwę klubu sportowego, jeśli się do takiego należy. Koniecznie trzeba też podać adres e-mail lub telefon kontaktowy.

Bule. Co to za gra?

Bule to zbiorowa nazwa gier, z których najpopularniejszą jest petanque (spotkamy też spolszczoną nazwę „petanka”). Gra wywodzi się z Francji (fr. boulee „kula”) i tam jest najpopularniejsza, choć zdarzają się także okazje, aby zagrać w nią w Polsce. Istnieje nawet Polska Federacja Petanque, w ramach której funkcjonuje 35 klubów.

Jak się gra w petanque?

Gra rozgrywa się na utwardzonym żwirze, albo innej powierzchni pozbawionej trawy. Boisko takie musi wynosić co najmniej 15×4 m, a do gry używa się metalowych kul. Rzuca się nimi w stronę małej kulki zwanej cochonnet. Potocznie mówi się na nią „świnka”, gdyż słowo cochonnet oznacza właśnie małego prosiaka.